ÖNCE OYUMUZU, SONRA GÖNLÜMÜZÜ VERDİK.

Ana Sayfa » en son haberler » ÖNCE OYUMUZU, SONRA GÖNLÜMÜZÜ VERDİK.
Paylaş
Tarih : 25 Mart 2019 - 15:00

Bu yola gönlünü vermiş, Sıcak, samimi, içten, Atatürkçü Bayraklı ilçe başkanı Erdinç Çobanoğlu ile sizler için söyleştik.

Sayın başkanım. Klasik bir soru olacak ama bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

1963 Afyon doğumluyum. İlk orta lise tahsilimi afyonda tamamladıktan sonra ailemle birlikte İzmir’e geldim. İzmir’de üniversite tahsilime devam ettim. Sonrasında mali müşavir oldum. Mali müşavir olarak ta uzun yıllardır çalışıyorum. Daha önce başka partilerde de görev aldım. Aşağı yukarı hayatımın 25 yılını siyasette geçirdim. İyi partinin kurulması ile birlikte, il önce oyumu sonrasında da gönlümü verdim. İyi parti ilçe başkanlığı teklifi gelince kabul ettim. Ve göreve başladım. Güzel bir yönetim kurulu kurduk faaliyetimize devam ediyoruz. En büyük amacımız İyi Parti’yi Bayraklı’da birinci parti durumuna getirmek.

Bayraklı ilçe nüfusu ve sosyal durumu hakkında bize biraz bilgi verebilir misiniz?

 Bayraklı’da seçmen sayısı 236 bin, nüfus olarak yaklaşık 350 bin civarında diyebiliriz. Sosyal yapıya baktığımızda, çok farklı bir yapıya sahip, Çok ciddi bir mozaik var. Türkiye cumhuriyetinin her memleketinden insanların yaşadığını görebiliyoruz. İzmir doğumlular birinci sırada, Manisa doğumlular ikinci sırada, Konyalılar üçüncü sırada, Erzurumlular dördüncü sırada, afyonlular beşinci sırada gibi Karadenizliler var Mardinliler var yine kalabalık guruplarda. Yapımız bu şekilde ve bu yapı karışık şekilde oluşmamış birçok mahallemizde. Bakıyorsunuz mahallenin bir bölümü afyonlulardan oluşuyor. Başka bir bölüme gidiyorsunuz Trabzonlulardan oluşuyor. Başka bir yerde ağrılılar karşınıza çıkıyor. Genelde aşağıdaki mahallelerde bu çok geçerli değil sonradan gelişen mahalleler olduğu için. Her memleketten insan yaşıyor. Bayraklıyı üç bölgeye ayırıyoruz. Bu bayraklının ilçe olmasıyla da alakalı, Bir kısmını Karşıyaka’dan bir kısmını Bornova’dan aldıktan sonra, Karşıyaka’dan alınan bölge ayrı bir tarzı, Bayraklının merkezinde olanların farklı bir tarzı, Birde Bornova’dan gelen mahallelerin farklı bir tarzı var. Bunların üçü nede farklı siyaset üretiyoruz.

Bayraklı ilçenin yerel seçimlerdeki tutumu nedir?

Biz parti olarak kendi başımıza seçime girmeyi isterdik. Ancak karşımızda iki partinin ittifak yapması bizimde bir ittifaka dâhil olmamızı bir yerde zorunlu bıraktı. Merkez sağ parti ile sosyal demokrat parti zor şartlarda bir ittifaka imza attılar, genel başkanlarımız sayesinde. Bu kolay bir şey değil uygulamakta kolay değil. Ama bunu bayraklıda uygulayan en iyi parti teşkilatıyız diye bilirim. Tabi bu adaylarda alakalı diyebilirim. Cumhuriyet halk partisinin adayı da ahlaklı, düzgün, vicdanlı bir arkadaşımız, onu destekliyoruz, ittifakı da en iyi biz uyguluyoruz diyebilirim. İlçemiz acısından biz ittifaka bağlıyız.

Karşımızdaki cumhur ittifakı beka söylemi ile insanları ciddi şekilde ayrıştırdı. Ve karşımızdaki bir ittifaka karşı bir ittifak içerisine girmemizi zorunlu kıldı. Bizde cumhuriyet halk partisi ile ittifaka sıcağız. Cumhuriyet halk partisi bayraklıda güçlü bir parti, ama bizde hiç küçümsenemeyecek bir partiyiz. Hele 24 Hazirandan sonraki süreçte çok büyük bir ivme kazandık. 24 Haziran ile hiç mukayese edilmeyecek derecede büyük oyumuz var diyebilirim. Biz bütün gücümüzle ittifaka çalışıyoruz. Bundan sonraki hedefimizde genel seçimlere hazırlanmak olacak.

Bayraklı ilçe teşkilatını oluştururken hangi kriterlere dikkat ettiniz?

Bayraklı ilçe teşkilatını oluştururken tüm üyelerimizi davet ettim. Benimle çalışa bilecek insanları yanıma çağırdım. Hepsiyle bire bir görüşmenin ardından, oturdukları mahallelere göre hangi memleketten geldiklerine göre belli bir yığıntı olmaması ve mümkün olduğunca eşit dağılım yapmak amacı ile çeşitlilik ve mozaik devam etsin diye seçimlerimizi bu yönde yaptık. Eğitimli kültürlü halka dokuna bilecek insanları tercih ettik. Biz ilçe başkanı atandıktan sonra hemen yerel seçime girdik fazla zamanımız yoktu. Yönetimi hemen kurmamız gerekiyordu bizde hemen kurduk. Ben yönetim kurulundan çok memnunum. Ekip arkadaşlarımla çalışmaktan gayet te iyi gidiyoruz.

Bayraklının sizce sorunları nelerdir?

Bayraklının çok sorunu var. Bir kere olmazsa olmaz sorunu İZBAN istasyonunun yer altına alınması. Deniz kenarından gecen otoyolun, battı çıktı şeklinde yer altından yapılması. Konakta olduğu gibi bayraklının bir meydanının olması gerek. İkincisi Milattan 8 bin yıl öncesine dayanan ve İzmir’e ismini veren büyük bir tarih var. Şu an o kadar kötü durumdaki insanlar gidip dolaşamıyor bile, oranın bir müze olarak yapılandırılması lazım. Gezile bilecek görüle bilecek bir duruma getirilmesi lazım. Ve ardından güzelce tanıtımının yapılması gerek. Ardından çok ciddi şekilde turist çekeceğinden eminim. Bu durum bayraklı halkının ekonomisine hiçte azımsanmayacak kadar katkıda bulunacağına eminim. İstihdamına ciddi katkıları olacaktır. Üçüncü sorunumuz ise olmazsa olmazımız kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm bütün Türkiye’mizde olduğu gibi ilçemizde de kanayan yara. Bunlara devlet kurumları ile beraber çevre ve şehircilik bakanlığı, büyük şehir belediyesi ve ilçe belediyesi olarak üçayaklı bir çözüm bulmak gerek. Bayraklı şu an kent merkezi oldu. Eskiden konaktı. Gök delenlerimiz var, 200 metre yüksekliğinde 50 katlı. Onların bayraklıya gelmiş olması Bayraklı’da konut fiyatlarını inanılmaz derecede fahiş fiyatlara çıkardı. Arsalar toprak o kadar pahalı ki, fakat bir yanımızda da gecekondularımız var. Kiralar yükselince bu insanları burada tutamazsınız. Buralarda imar durumunun düzenlenip güzel bir şeyler yapılması lazım. Hem çevreyi düzenleyeceğiz hem insanları mutlu edeceğiz, hem de bayraklıyı güzelleştireceğiz. Bayraklı olarak etüt merkezlerimiz yok kreşlerimiz yok bunları açmamız lazım. İlçemizdeki kadınlarımız mesleğini yapa bilsin çalışa bilsin. Gençleri kazanmak için bir üniversite olması lazım. Dört tane devler üniversitesi var İzmir’de. Bunların en az iki üç fakültesinin bayraklıya yapılması lazım. Gençlerin üniversite öğrencilerinin bayraklıda yaşaması lazım, Üniversitelerin girdiği yerde kültür artar. Sosyal yaşam güzelleşir. Bundan bayraklının da yararlanması gerek.

İdeolojiniz hakkında neler anlatmak istersiniz?

Biz bir ideoloji partisi değiliz. Her kesime hitap eden bir kitle partisiyiz. Kuruluşumuzda, milliyetçi hareket partisinden ayrılan arkadaşlarımızın olmasına rağmen, kurucularımızdan eski anavatan partisinden, Doğruyol partisinden hatta cumhuriyet halk partisinden arkadaşlarımızın da bulunduğu bir partiyiz. Her ideoloji yede saygılıyız. Bizim için önemli olan vatanını, ülkesini, bayrağını seven, Mustafa Kemal ATATÜRK ün yolunu rehber edinmiş insanlar olsun tek ideolojimiz budur.

Son olarak gençlere ne söylemek istersiniz?

Gençler bizim her şeyimiz. Genç seçmenlerimize baktığımda taraftar değiller, baktıklarında gayet net görebiliyorlar. Karşı tarafı da dinliyorlar. Akılarına yatan düşünceler inanıyorlar bizde zaten mantıklı şeyler anlatıyoruz. Türkiye’nin durumunu anlatıyoruz, onun için gençlerin çoğu bizim yanımızda.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Organik Başarı Öyküsü

Genç, atılımcı, dinamik, Basri İskeçeli ile yumurta hakkında söyleştik. -Merhaba bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Merhaba ben Basri

Gülen Odun

ESKİLERİN GAZETECİSİ, ŞİMDİLERDE İSE DOĞA DOSTU, ZEYTİN AĞACININ KADİM YAŞAMINA, YAPTIĞI ESERLERLE SONSUZLUK KATAN,  ELİŞİ, GÖZ NURU,

YAPAY ZEKÂ İLE KÂRINIZA KÂR KATIN

İşlerinin uzmanları, Yapay zekâ ve gelişmesine gönül vermiş, gencecik iki insan Zafer İSKEÇE ve Tuğba TOY ile veri madenciliği hakkında söyleştik… -Merhaba bize

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI