1. Ortaca Deve Güreşleri

Ana Sayfa » Alt Manşet » 1. Ortaca Deve Güreşleri
Paylaş
Tarih : 26 Kasım 2018 - 16:56
– Muğla’nın Ortaca ilçesinde düzenlenen etkinlikte, Ege ve Akdeniz bölgelerinden getirilen 25 deve güreştirildi

MUĞLA (AA) – Ortaca Belediyesinin katkılarıyla düzenlenen 1. Ortaca Deve Güreşleri etkinliğinde 25 deve güreştirildi.

Çaylı Mahallesi’ndeki sahada yapılan güreşleri, yaklaşık 5 bin kişi sahanın kenarına yerleştirilen kamyon ve traktör kasaları ile tribünlerden izledi.

Müsabakalarda uzun süre güreşen ve birbirlerini yenemeyen bazı develer, görevli urgancılar tarafından güçlükle sahanın dışına çıkarıldı. Güreş alanında, emniyet güçleri tarafından önlem alındı.

Güreş alanı etrafında kurulan tezgahlarda da deve sucuğu satışı yapıldı. Güreş ağalığı 30 bin lira ile iş adamı Utku Göçer’de kaldı.

Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik, açılışta yaptığı konuşmada, yaklaşık 34 yıl sonra ilçede deve güreşlerini yeniden başlattıklarını söyledi. Karaçelik, amaçlarının Yörük geleneğini yaşatmak olduğunu ifade etti.

Organizatör Gökhan Koçyiğit  de 30 yılı aşkın süredir Ortaca’da deve güreşi yapılmadığını hatırlattı. Gelenekleri ve kültürü yaşatmak için çaba gösterdiklerini anlatan Koçyiğit, “Deve güreşlerimizi, halkla buluşturmak istedik. Aydın, Antalya ve İzmir’den getirilen ünlü develerimiz var. Bu kültürü yaşatmak istiyoruz. 30 yıl aradan sonra ilk güreş olduğu için 25 deve getirildi. Gelecek yıllarda inşallah bu sayı artacak.” dedi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Muğla’da deniz kaplumbağaları için “Ay Işığı” projesi

– Lise öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan projeyle, turistlerin deniz kaplumbağaları konusunda bilinçlendirilmesi hedefleniyor –

Selçuklu ve Osmanlı ahşap oyma sanatı kaplıca misafirlerine tanıtılıyor

AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyonkarahisar‘ın Sandıklı ilçesinde Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından Selçuklu

Turgutlu’da uyuyakalan kadın paniğe neden oldu

MANİSA (AA) – Manisa’nın Turgutlu ilçesinde evinde uyuyakalan kadın paniğe neden oldu. Şehitler Mahallesi Papatya Sokak’ta

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz