Allah Bizi Bu Yoldan Ayırmasın…

Ana Sayfa » Genel » Allah Bizi Bu Yoldan Ayırmasın…
Paylaş
Tarih : 27 Mart 2019 - 11:03

Kendini davasına adamış, gençleri düşünen, hayatı İzmir’de, Karşıyaka’da geçmiş vakur bir başkan, Teşkilata tabandan, Ocak’tan başlamış, her kademede görev almış, üç yıldan bu yana da Karşıyaka İlçe Başkanlığı görevinin üstlenmiş ve zaman mevhumu tanımaksızın çalışmalarını sürdüren,  MHP Karşıyaka İlçe Başkanı Akif Yılmaz ile sizler için söyleştik

Sayın Başkanım, bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Sivas’ta 1967 yılında doğdum. 1972 yılında çok küçük yaşlarda İzmir’e geldiğimiz için o yılları pek hatırlayamıyorum. Yaşama gözümü açtığımda İzmir’deydim ve o yıllardan bu yana İzmir’de yaşıyorum. Bütün eğitim hayatım, çalışma hayatım İzmir’de, Karşıyaka’da geçti. Özel bir firmada çalışıyorum. Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler mezunuyum. Yaklaşık olarak 30 yıldır Milliyetçi Hareket Partisi Teşkilatı’nın bütün kademelerinde görev aldım. Karşıyaka Ülkü Ocakları’nın 1980’den sonraki ilk kuruluş dönemindeki kurucularının arasındaydım. Şu andaki İl Başkanımız Karşıyaka Ülkü Ocakları Başkanı idi. Oradan başlayan süreçte,  bu günde ilçe başkanı olarak görevimizi ifa ediyoruz. Teşkilat başlangıcımız yeni değil, ama ilçe başkanlığı görevimize başlayalı üç yıl oldu. Ondan önce Karşıyaka ve İl Ocak Başkanlığı yaptım. İl Ocak yöneticiliği yaptım. Milliyetçi Hareket Partisi İzmir İl yönetiminde görev aldım. Bugünde naçizane davamıza ilçe başkanı olarak hizmet etme gayreti içindeyiz. ‘Lider, Teşkilat ve Doktrin’e inananlardanım. Lidere sadakatle bağlı olanlardanım. Allah, bizi bu yoldan ayırmasın. Dün Başbuğumuzun yanında idik, bugün de Devlet Beyimizin yanındayız. Evliyim ikisi kız, biri erkek üç çocuğum var.

Karşıyaka İlçesi’nin nüfusu ve sosyal durumu hakkında bilgi verebilir misiniz?

Karşıyaka, nüfusu 344 bin ve 275 bin seçmeni olan bir ilçe. Ekonomik olarak, entelektüel yapı olarak Türkiye’de birçok şehrin önünde olan kentimiz. Nüfus yapısı olarak da birçok şehrimizden önünde olduğunu düşünüyorum. Karşıyaka, bugün tabii ki hak ettiği yerde değil. Karşıyaka’nın bugün çok daha farklı bir yerde olması gerekirdi. Çok uzun süredir Cumhuriyet Halk Partisi’ne tabii belediye tarafından kötü yönetildiği için bugün olması gereken yerin çok uzağındadır

Karşıyakalıların 31 Mart Yerel Seçimlerindeki tavrı nasıl olacak? Neler düşünüyorsunuz?

Devlet Bey’in de bahsettiği gibi ne İzmir, ne de Karşıyaka kimsenin arka bahçesi değildir. Karşıyaka, solun kalesi hiç değildir. Çünkü daha önce burada Doğru Yol Partisi, Kemal Baysak ile Belediye Başkanlığını aldı. Algıdan dolayı tepki oyları ile Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 70’lerde görünüyor. Bu dönemde bunun da değişeceğini öngörüyoruz. Karşıyakalı kendilerine hizmet edilmemesinden,  gelmemesinden dolayı mutlu değil. Gittikçe körelen bir Karşıyaka var. Cumhuriyet Halk Partisi de “ben burada kimi koysam kazanırım” mantığıyla her dönemde birilerini getirip Karşıyakalıya seçtirdiği için Karşıyakalı rahatsız. Bunun dışında Cumhuriyet Halk Partisinin Karşıyaka’daki seçmen kitlesine saygı duymamasından dolayı da ayrı bir rahatsızlık var. Bugün bir Karşıyakalının tercih noktasında farklı bir yöneliş içerisinde olduğunu şöyle de anlayabiliriz. Karşıda bir ittifak var, dörtlü bir blok var. Karşıyaka’da Demokrat Parti ve iyi parti de bir aday çıkarttı. Bu şunu gösterir; evet, bu sefer istediğimizi alamayacağız. En azından iki aday daha çıkaralım, bunların alacağı oylar Cumhur ittifakına gitmesin. Çok farklı bir sonuç çıkacağına inanıyoruz. Karşıyakalıda bunu istiyor.

Karşıyaka İlçesi açısından Cumhur ittifakını ve bu ittifak içerisindeki Milliyetçi Hareket Partisi’nin konumunu değerlendirebilir misiniz?

Burada bizim ne kazandığımızdan ziyade, devletin ve milletin ne kazandığının çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Genel Başkanımızın da daha önce söylediği gibi, beka olmazsa, devletin olması pek mümkün değildir. Bu ikisi olmazsa olmaz mihenk taşıdır. Siyasi olarak bir kazanım elde etme gayreti içerisinde değiliz. Mutlaka sonucunda Milliyetçi Hareket Partisi’nin hanesine bir artı yazılacaktır. Millet, Cumhur ittifakının gayesini anladıkça, bize doğru bir yöneliş içerisine giriyor. Bunun devam edeceğini düşünüyorum. Nisan ayından itibaren farklı siyasi partililerden Milliyetçi Hareket Partisi’ne yöneliş olur. Sonuç, Cumhur ittifakının lehine çıkarsa, bir dahaki seçimlerde bulunduğumuz yerin çok ötesinde bir rakamla ulaşma sansımız var. Öncelikle devletin ve milletin bekasını, ikinci planda siyasi getiriyi düşünüyoruz. Fakat olumlu katkıları olacaktır.

Karşıyaka’nın sorunları nelerdir? Bu sorunların sebepleriyle ilgili neler söylemek istersiniz?

Sorunlarını söylemektense, sorun olmayanları söylesek herhalde daha çabuk biter. Bu kadar nüfusun yaşadığı, böyle bir entelektüel yapının bir arada olduğu, ekonomik yapının çok ilerde olduğu bir kentte, bugün sokağa çıkın. Karşıyaka’da ne yaya, ne de araçla bir yerden bir yere gitme şansınız yok. Çarşıda gezerken önünüze bakmadan yürümeniz mümkün değil, ayağınız takılıp düşebilirsiniz. Sokakları çukur ve tümseklerle dolu bir kent haline geldi. Alt yapı, üst yapı problemlerinin had safhada olduğu, ticareti tükenme noktasına gelmiş bir şehir görünümü veriyor. Karşıyaka şu an sadece transit geçiş güzergâhı olarak kullanılan bir yer haline geldi. Çarşıda günlük 600 bin insan gezmesine rağmen, büyük markalar her geçen gün Çarşı’dan uzaklaşmaktadır. Sadece İZBAN, dolmuş, otobüs ve vapur ulaşımı için kullanılmaktadır. Karşıyaka’nın ciddi anlamda otopark sorunu var. Alışveriş için insanlar Alış-veriş Merkezlerine gidiyor. Markalar Karşıyaka çarşısını terk etti. Karşıyaka’nın birçok mahallesinden çarşıya inmek çok zor hale geldi. Sadece dolmuşla inebiliyorsunuz, otobüsleri kaldırdılar. Bunun dışında Karşıyaka’da, bu kadar yaşlı nüfusun bulunduğu bir yerde, yaklaşık 400 bine yakın nüfusun olduğu bir kentte muhakkak bir devlet hastanesinin olması gerek. Bulunduğumuz mahalle yaşlı nüfusun çok fazla bulunduğu yer, fakat ambulanslar içeri giremiyor. Demek ki birinci sırada sağlıkla ilgili sorun var. Otoparkla ilgili bir sıkıntımız var. Pazar yerleri ile ilgili sıkıntımız var. Kulübümüzün durumu hiç iyi değil. Türkiye’de başka bir benzeri yoktur, Karşıyaka spor Kulübü sahipsiz. Belediyemiz var, ama takımımıza sahip çıkmıyor. Stadımız yok. Belediyemiz borç batağı içerisinde. Turistin gezebileceği birçok mekân olmasına rağmen, turist gelmiyor. Turist gelse, ekonomi canlanır, markalar da geri gelir. Genel olarak Karşıyaka’nın ana sorunu kötü yönetilmesidir. Bu seçimlerde alacağımız sonuçla bu sorunun üstesinden geleceğimizi düşünüyorum.

İlçe Teşkilatı’nın oluşmasında dikkat ettiğiniz kriterlerle ilgili de bilgi verebilir misiniz?

Daha önce de söylediğim gibi üç yıldan bu yana Karşıyaka İlçe Başkanlığı görevini sürdürüyorum. 2016 yılında atamayla geldiğim dönemde, birinci önceliğim, yönetim yapısının gençleşmesi idi. Mümkün olduğunca genç arkadaşlarımızı yapının içerisine almaya çalıştık. Karşıyaka’nın sosyo-kültürel yönüne uygun insanları vitrine koyduk. Burak Bey, 27 yaşında genç bir Avukat arkadaşımız. Onun gibi daha çok arkadaşımız var. Tabi ki tecrübeli arkadaşlarımız da olacaktı, ama yapının yüzde 70’ ini gençleştirmek gibi bir hedefimiz var. Vizyon sahibi, kariyer sahibi arkadaşlarımızı yapının içerisine dâhil etmeye çalıştık. Kuruluş gayemize hizmet edebilecek genç arkadaşlarımızı yapının içerisine dâhil ettik. Ve yerel seçimler için zaman mevhumu tanımaksızın bir çalışma gayreti içerisine girdik. Bu çalışma temposu içerisinde Cumhur ittifakının diğer partisi olan AK Parti’deki arkadaşlarımızla da uyum ve koordinasyon içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

İdeolojiniz ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Dünyanın en güzel ideolojisi Türk Milliyetçiliği fikridir. Mustafa Kemal ATATÜRK en büyük Türk Milliyetçisidir. Cumhuriyeti kuran irade Türk Milliyetçiliği fikri idi. Onun çizgisinden ayrılma şansımız yok. Bundan daha büyük bir ideoloji tanımıyorum.

Son olarak gençlere ne söylemek istersiniz?

Geleceğimizin teminatı olan gençlerimize; Türk Milliyetçiliği fikrine sahip çıkmaları gerektiği söylemek istiyorum. Okumalarını tavsiye ediyorum. Milliyetçi Hareket Partisi’nde siyaset yapmaya davet ediyorum. Fakat gençlere seslenmek için, yine kendileri gibi genç olan, aynı dili, aynı lisanı konuşan genç arkadaşımız, ilçe Başkan Yardımcısı, genç kardeşimiz Hüseyin Burak Amca’ya söz verelim. O, gençlere ne söylemek ister? Soralım.

Hüseyin Burak Amca;

Elbette ki gelecek gençlerin. Dolayısıyla, gençlerin fikirleri bu noktada çok önemlidir. Siyasette, sivil toplum kuruluşlarında, kamuda gençlere özelikle yer verilmeli. Siyasette de gençleşme var. Özellikle Milliyetçi Hareket Partisi ve Ülkü ocakları bir gençlik hareketidir. Türk’ün büyük Başbuğu Gazi Mustafa kemal Atatürk “En Büyüm Eserim” dediği Türkiye Cumhuriyeti’ni Türk Gençliği’ne emanet etmiştir. Başbuğ Alparslan Türkeş Ülkü Ocakları’nı kurarken arkasına gençleri almıştır. İnanıyorum ki, İnanan gençlikle birlikte Milliyetçi Hareket Partisi iktidarı görecektir.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Organik Başarı Öyküsü

Genç, atılımcı, dinamik, Basri İskeçeli ile yumurta hakkında söyleştik. -Merhaba bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Merhaba ben Basri

Gülen Odun

ESKİLERİN GAZETECİSİ, ŞİMDİLERDE İSE DOĞA DOSTU, ZEYTİN AĞACININ KADİM YAŞAMINA, YAPTIĞI ESERLERLE SONSUZLUK KATAN,  ELİŞİ, GÖZ NURU,

YAPAY ZEKÂ İLE KÂRINIZA KÂR KATIN

İşlerinin uzmanları, Yapay zekâ ve gelişmesine gönül vermiş, gencecik iki insan Zafer İSKEÇE ve Tuğba TOY ile veri madenciliği hakkında söyleştik… -Merhaba bize

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI