Denizde rüzgarla dans

Ana Sayfa » Üst Manşet » Denizde rüzgarla dans
Paylaş
Tarih : 11 Ağustos 2018 - 17:11

– Uçurtma ve sörf tahtası yardımıyla yapılan “kiteboard”da sporcular rüzgarı arkasına alarak su ve havayla adeta dans ediyor
– Sporcuların denizden metrelerce yüksekte yaptıkları gösteri, bu sporun seyir zevkini artırıyor
– Kiteboard eğitmeni Kerem Balık:
– “Bu sporun tehlikeli bir spor olduğunu düşünüyorlardı. Malzemenin ve teknolojinin gelişmesiyle, doğru eğitimle beraber bunun tehlikeli değil riskli bir spor olduğunu anlamaya başladılar. İlgi her yıl çığ gibi artıyor”

İZMİR (AA) Rüzgarı arkasına alarak sörf ve uçurtma yardımıyla denizden metrelerce yükselen kiteboard (uçurtma sörfü) sporcularının su ve havadaki dansı izleyenleri de heyecanlandırıyor.

Türkiye’de rüzgar turizmi denince ilk akla gelen yerlerden Alaçatı’da yelken sörfünün yanı sıra uçurtma sörfü de giderek popülerliğini artırıyor.

Uçurtma ve sörf tahtası yardımıyla yapılan su sporunda rüzgarın yönünü ve şiddetini hesaplayan sporcular, bellerine bağladıkları uçurtmayı havalandırıyor. Zaman zaman denizden metrelerce yükselen sporcular, yaptıkları hareketlerle izleyenlere unutulmaz bir gösteri sunuyor.

Denizin sığ ve rüzgar alan yerlerinde yapılan bu sporda kullanılan uçurtmalar da gökyüzünde renk cümbüşüne sahne oluyor.

Sadece Türkiye’nin değil dünyanın birçok noktasından gelen uçurtma sörfçülerinin sundukları şov izleyenlerin de büyük beğenisini topluyor.

Her yaştan spor tutkununun ilgilendiği uçurtma sörfünde eğitimler ise yaklaşık bir ay sürüyor.

– Rüzgar aşıklarının buluşma noktası

Aynı zamanda milli sporcu olan kiteboard eğitmeni Kerem Balık, AA muhabirine, 2007’den bu yana kiteboard ile ilgilendiğini söyledi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümünü bitirmesine rağmen hayallerinin peşinden koştuğunu aktaran Balık, bu sporun kendisine huzur verdiğini dile getirdi.

Balık, kiteboarda ilginin son dönemde daha da arttığını ifade ederek, “Bu sporun tehlikeli olduğunu düşünüyorlardı. Malzeme ve teknolojinin gelişmesiyle, doğru eğitimle beraber bunun tehlikeli değil riskli bir spor olduğunu anlamaya başladılar. İlgi her yıl çığ gibi artıyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin uçurtma sörfü için çok uygun bir ülke olduğunun altını çizen Balık, özellikle Ege kıyılarında denizden esen meltemin kiteboard yapmayı kolaylaştırdığını vurguladı.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

İzmir’de korsan kitap operasyonu

– Konak’ta düzenlenen operasyonda 10 bin 380 bandrolsüz kitap ele geçirildi, bir kişi hakkında yasal işlem yapıldı İZMİR (AA)

Aydın’da sezonun ilk kestanesi kilogramı 50 liradan satıldı

AYDIN (AA) – Aydın’da sezonun ilk kestanesi kilogramı 50 liradan Aydın Ticaret Borsasınca satın alındı. Kestane hasadının başlaması

Polisten öğrencilere okul kıyafeti yardımı 

İZMİR (AA) – İzmir Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Konak ilçesinde ihtiyaç sahibi 25 öğrenciye okul kıyafeti yardımında bulundu. Konak

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz