Diyarbakır’da Medya Okulu mezunları sertifikalarını aldı.

Ana Sayfa » Sol Haber » Diyarbakır’da Medya Okulu mezunları sertifikalarını aldı.
Paylaş
Tarih : 10 Eylül 2018 - 11:20

– Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve UMED iş birliğiyle yeni nesil iletişimciler yetiştirilmesi amacıyla açılan Medya Okulu’nda, eğitimlerini tamamlayan gençlere sertifikaları törenle verildi
– AA Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu:
“Anadolu Ajansı bundan yaklaşık 7-8 yıl öncesine kadar uluslararası haberlerini tercüme vasıtasıyla alıyordu. Bugün ise dünyanın 90’ı aşkın ülkesinde Türkiye’den gönderdiğimiz arkadaşlarımız haber takibi yapıyor”
– “Bize gerçekleri haykıracak, gerçeklerin yanında yer alacak, doğru soruları soracak, dünyaya açık, aydın görüşlü yeni bir gazeteci nesli gerekiyor. Bunun da bu tür eğitimlerle yetiştiğini görüyoruz”
– UMED Başkanı Aslan Değirmenci:
“Terör hedefine ulaşamadı. Bölge halkımız direndi, devlet üzerine düşeni yaptı, örgüt yalnızlaştı. Eğitimli, ilim ve bilimle barışık onurlu ve duyarlı gençlik bizi yarınlara taşıyacak. Bunu başarabilirsek yarınlarımız karanlık değil, aydınlık olacak”
DİYARBAKIR (AA) – Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Uluslararası Medya Enformasyon Derneği (UMED) iş birliğiyle yeni nesil iletişimciler yetiştirilmesi amacıyla açılan Medya Okulu’nda, eğitimlerini tamamlayan gençlere sertifikaları törenle verildi.

Merkez Yenişehir ilçesindeki Sümerpark Resepsiyon Salonu’nda düzenlenen törende konuşan Vali Vekili Ahmet Naci Helvacı, Diyarbakır ile ilgili algının giderilmesinde medyanın çok önemli rolü bulunduğunu belirtti.

Diyarbakır’ın çok güzel bir kent olduğunu ancak bu yönüyle yeterince bilinmediğini ifade eden Helvacı, “Medyada tanıtmak lazım. Burada teröre karşı devletin çok net bir duruşu var. Hamdolsun bu duruş sonuç alıyor. Medya ne kadar özgür olursa ülkemiz ve yöremiz için faydalıdır.” dedi.

Anadolu Ajansı (AA) Genel Müdür Yardımcısı ve Genel Yayın Yönetmeni Metin Mutanoğlu, gazetecilik mesleğini, doktorluk, öğretmenlik gibi kutsal bir meslek olarak gördüğünü söyledi.

Doktorların insanların hayatlarını kurtardığına, öğretmenlerin çocukları bilgiyle donatıp, insanlığa kazandırdığına işaret eden Mutanoğlu, “Gazeteci, gerçeğin peşinde koşan, insanlara gerçeği ulaştıran, özellikle son dönemde sosyal medyanın yoğunluklu olarak ortaya çıkmasından sonra gerçeği bütün bu bilgi çöplüğü içerisinde bulup, ayıklayıp insanlara sunan kişidir.” diye konuştu.

Bilgi, teknoloji ve iletişim çağı denilen bu dönemde bilginin çok önemli olduğunu, uluslararası ya da yerel politikaların bilgi üzerine şekillendirildiğini dile getiren Mutanoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Devletler politikalarını bu bilgiler üzerine sunuyor. Bugün geldiğimiz noktada, devletler, bilgi üzerine kendi politikalarını uyguluyor. Biz bunu Anadolu Ajansı’nda çok net olarak görüyoruz. Anadolu Ajansı, Türkiye’de güvenilir haberin merkezi. Daha doğrusu Türkiye’de haberin ana kaynağı. Anadolu Ajansı, bundan yaklaşık 7-8 yıl öncesine kadar uluslararası haberlerini tercüme vasıtasıyla alıyordu. Bugün ise dünyanın 90’ı aşkın ülkesinde Türkiye’den gönderdiğimiz arkadaşlarımız haber takibi yapıyor. Şu an yurt dışında 41 ülkede Anadolu Ajansı’nın bürosu bulunuyor. Örneğin Amerikan Savunma Bakanlığı’nda çok az ülkenin, çok az medya kuruluşunun yeri vardır. Bunlardan biri de Anadolu Ajansı. Pentagon’da özel kendi yerimiz ve kendi muhabirlerimiz var. Neden bunu söylüyorum; çünkü Türk ABD ilişkilerinde çok kritik bir dönem yaşıyoruz. ABD tarafının ne dediğini, hangi olay hakkında ne konuştuğunu, medyanın ne yazdığını bizim oradaki muhabirlerimiz Türkçeye ve Türkiye’ye kazandırıyor.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında batan tekne

Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında batan teknede Suriyeli bir kişi hayatını kaybetti, 10 düzensiz göçmen kurtarıldı.   Muğla’nın

Tarihi Kentler Birliğinden Kula’ya ödül

MANİSA (AA) – Tarihi Kentler Birliği tarafından 17’ncisi gerçekleştirilen Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını

Engellilerin engelsiz bahçesi

      Buca Belediyesi’nin örnek projelerinden biri olan Engelsiz Hobi Bahçeleri’nde kış sezonu hasadı başladı. İki etap halinde

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz