DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İzmir 31°C
Az Bulutlu

DOĞRU CEVAP KURS MERKEZİNİN KURUCUSU HALİL İBİŞOĞLU  İLE ÖZEL RÖPÖRTAJ

12.09.2020
112
A+
A-

“İstihdam benin için çok önemli. Sizde gördünüz genç öğretmenlerimiz de var kurumda. Genç ama bakıyorsunuz tuttuğunu koparıyor. Gayet başarılı işe almaktan çekinmiyorum. İşin ehli ise tamam diyorum. Tecrübeli yıllardır bu işi yapan öğretmenlerimiz de var elbette. Harmanlamaktan ve dinamizmden yanayım. Öğrenci ne istiyorsa onu veriyoruz. Hiç bir öğrenci karşısında annesini ya da babasını görmek istemez ders ortamında. Öğrenci kimi severse kimden bilgiyi daha fazla almaya açıksa ona odaklanıyoruz.”

Doğru cevap kurs merkezi ne zaman kurulmuştur?  Kurmaya karar verme sebebiniz neydi?

Ben 33 yıldır eğitimciyim. Birçok kurs merkezinde bulundum. Sonrasında üç yolda kolej açtık ve geçen yıl Gaziemir şubemizi şimdi de Buca merkezimizi açtım. Siz vatanınızı ve ülkenizi seviyorsanız istihdam oluşturacaksınız. Ben inançlı bir insanım inancıma göre de Allahu teala sadece yaptıklarımızdan değil yapmadıklarımızdan da sorumlu tutacak. Bu işi yıllardır yapıyorum mutfağından geldim. Bu işletmeleri kurmak benim için bir görev. Diğer bir sebebi ise biz öğretmenler biraz farklı bakıyoruz. Bir çocuğu alıp onun geleceğine küçük dokunuşlarla katkı sağladığımız da mutlu oluyoruz. Ben azimliyim lakin hırslı değilim. Bir öğretmen olarak eğitim kurumu açtım ve güzel sonuçlar elde ediyorum.

Neden başka bir sektör değil de eğitim kurumu?

Ben 83 yılında Buca Eğitim Fakültesini bitirdikten sonra kendimi hep öğretmen hissettim. Farklı bir sektör düşünmedim. Çok daha fazla para kazanabileceğiniz alanlar var. Lâkin siz işe ilk adımda maddi olarak bakmıyorsunuz. Zaten sevdiğiniz bir şey olduğu için iş gibi de gelmiyor. Önemli olan bir öğrencinin elinden tutmak. Geçen yıllar evvel ki bir öğrencim beni buldu bir baktım üniversiteyi bitirmiş. Başka bir öğrencim Spor Antrenörü olarak ziyaretime geldi. Bu görüntüler beni hem duygulandırdı hem mutlu etti.  Bu işin manevi boyutu muazzam.

Doğru Cevap’ın kurulduğundan bugüne gelişiminizi etkileyen faktörler nelerdir. ?

Bu kurs merkezimiz gerek Gaziemir şubesi gerekse Buca şubemiz bizim beklentimizi karşılayan bir yapıya sahip. Biz öğretmenlerimize de öğrencilerimize de çok değer veriyoruz ve her türlü istihdamı sağlıyoruz. Mesela hiç bir kurum da öğle yemeği yoktur lakin ben öğretmenlerime veriyorum. Empati yapıyorum 40 dakikalık bir arada hergün tost ayran mi yesin benim öğretmenim? Mesela öğrencilerimizle oturup sohbet ediyoruz çay içiyoruz sorunlarını konuşuyoruz.  İşte empati buralar da devreye giriyor. İlk ve asıl amacımız hem tüm çalışanlarımızı mutlu etmek hem de öğrencilerimizin  hayatlarına dokunabilmektir.

Önümüzdeki dönemler de hedefleriniz ve planlarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bir kaç yıllık bir dönemi göz önüne aldığımız da doğru cevap olarak daha güçlü bir marka olabilmek. Zaten herkesin takdir ettiği bir markayız. Ancak ben hiç bir zaman 2. 3. Veya 4. Olmayı kabullenen bir yapıya sahip olmadım. Hırslı değilim ama yaptığım iş her ne olursa olsun en iyisini yapmak isterim.  Çok daha fazla öğretmene istihdam kapısı açmak ve çok daha fazla öğrenciye daha iyi bir gelecek hazırlamayı planlıyorum.

Bir eğitim kurumunun kurucusu olmanın keyifli ve zor yanları nelerdir?

Önce iyi yanından bahsedeyim; işimiz, insanlar geleceğine hazırlanırken onların üzerindeki dokunuşlarınızı görüyorsunuz. Bir eşiği aşmasında onun eşiğin diğer tarafına geçmesini sağlıyorsunuz. Mesela kafası karışık bir öğrenci ile sohbet ederek tecrübelerinizle ona yol gösterici oluyorsunuz. 100 kişinin 100’ünüde çekemiyorsunuz ama 10,20,30 ne kadar çekersen o kadar avantaj sağlıyorsunuz. Kötü yanı ise; siz bir işletmecisiniz ve pandemiden her şey durdu. Öğretmenlerinize gününde maaş yatırmalısınız. Eğitimcisiniz; veliler pandemiden dolayı ödemekte zorluk çekebiliyor ve yardımcı olmanız lazım. Çünkü bir yerde sizde velisiniz. 5 tane arazimi sattım bu dönemde kullandım.  Kötü olan bunları satmak değil bazen çaresiz kalıyorsunuz ve insanlara 3-5 gün geç maaş verebiliyorsunuz.  Bu beni inanılmaz üzüyor.

Başarı kavramı sizce nedir?

Türkiye’deki en iyi noktaya getirmek değildir. Bir öğrencinin kapasitesinin en üst düzeyini kullandırabilmektir.  Bir öğrenci vardır kapasitesi üniversite sınavında ilk 100 bine girebilmektir. Asla daha beriye çekemezsiniz. O noktaya getirebildiğinizde başarıdır.  Yanı öğrencinin kapasitesinin tamamını ortaya koyabilmek başarıdır.

Dereceye giren öğrencileriniz oldu mu? Olduysa o an neler hissediyorsunuz? 

Ister istemez hoşumuza gidiyor. Öğretmenlik hayatımda Türkiye 2.si olan öğrencim çok oldu. Bir eğitimci olarak kazanan öğrenciden daha çok mutlu oluyor daha çok heyecanlanıyorsunuz.

Bir eğitimci olarak velilere söylemek istediğiniz şeyler var mı? 

Kurs merkezlerini eleştirirken başarı elde edemedi gibi düşünüyorlar lakin kurslar öğrencileri uçurmaz. O öğrencinin bir alt yapısı vardır, alt yapısını en iyi noktada değerlendirmesini sağlar. Kurs merkezleri dokunarak eşiği aşmasını sağlar veliler bunu unutmamalı. Bir diğer konu ise çocukları asla bir başka çocukla kıyaslamamak bu yapılan en büyük yanlışlardan birisi. Çocuk o baskı altına girerse başarma ihtimali çok azalıyor. Komşunun kızı böyle yaptı, dayının oğlu burayı kazandı gibi karşılaştırmalar da “ya yapamazsam, başarısız olursam ne olur?” stresine girdikleri zaman zaten elenirler. Çünkü herkesin kendine has bir kapasitesi var. Çocuk rahat olmalı kıyaslanmamalı ki başarılı olsun. Birde çocuklarımız hangi mesleği olmak istiyorlarsa bırakın kendileri karar versin bir fiil 40 yıl o işte çalışacak seveceği işi yapsın. Bir baba olarak bazen bende de oluyor. Lâkin bu konuda yanlış yapıyoruz.

İş dışındaki hobileriniz nelerdir ?

Ben Torbalı’nın karakızlar köyündenim. Torbalı da doğdum büyüdüm yani. Coğrafya öğretmeni olduğumdan mı yoksa köyde büyüdüğümden mi bilmem ama doğayla iç içe olmayı , hayvanlarla uğraşmayı seviyorum. Köyde 200’ ‘ün üzerinde incir ağacı diktim onlarla ilgileniyorum. Orası bana huzur veriyor. Stresli olduğum zamanlar da köyde olurum hep.

 

Muhabir: ÖZLEM AYEL

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.