E TİCARETTE DOLANDIRILMADAN NASIL ALIŞVERİŞ YAPILIR.

Ana Sayfa » Ekonomi » E TİCARETTE DOLANDIRILMADAN NASIL ALIŞVERİŞ YAPILIR.
Paylaş
Tarih : 18 Nisan 2019 - 17:48

Sıcakkanlı sempatik, ilk karşılaşmada içinize güven veren, kendi kadar başkalarınıda düşünen e-ticaretin erbabı Salih Irmak ile sizler için söyleştik.

Merhaba Salih Bey bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar ismim Salih Irmak. 1978 İzmir doğumluyum. Okul hayatıma İzmir’de başladım, İzmir’de tamamına erdirdim. Elektronik oyun konsolu sektöründe tamir, bakım, satış, servis işi ile uğraşmaktayım. Yaklaşık 10 seneden bu yana, elektronik sektörü içindeyim.

Mesleğe nasıl başladınız?

Çocukluğumdan gelen bir merakım vardı. Çocukluğumuzdaki oyun konsollarını o dönemki insanlar bilir. Basit yapıları vardı. Commodore 64 ve Atari tarzı video oyunları idi. O zamanlardan başlayan bir merak ile oyun ve elektronik işine merak sardım. Önceleri kendi konsolum bozulduğunda sorup soruştura, deneye yanıla kendi konsolumun tamiri ile başladım. Sonralarında ise internetin yaygınlaşmasıyla birlikte internet üzerinden izlediğim videolarla kendimi daha fazla geliştirdim. Çocukluğumda başlayan merak şimdilerde mesleğim haline geldi.

Mesleğinizin zorlukları nelerdir?

Başladığımızda İzmir’de bu işi yapan çok fazla dükkân yoktu. Şimdilerde çoğaldı. İnsanlar bunu kendileri öğrendi. Konsol firmaları bizlere eğitim vermedi. O tarz bir eğitimleri yoktu. Elektronik ya da kart alt yapısı olan kişiler kendilerini geliştirerek öğrendiler. Bizler kendimiz deneme yanılma yöntemi ile öğrendik. Playstation firmasının kendi servisleri var. Xbox firmasının bildiğim kadarı ile servisi yok Bu servislerde tamir üzerine değil bire bir değişim üzerine.

Oyun konsolu alırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

Özellikle sıfır bir oyun konsolu alacaksak dikkat etmemiz gereken konu. Bazı oyun konsollarının fiyatı dikkatinizi çekebilir. Ucuz satılmalarının nedeni garantileridir. Diğer elektroniklerde olduğu gibi, ithalatçı garantili ve firma garantili ürünler olarak değişiyor. İkisi arasındaki fiyat farkı ise 300-400 tl civarında olabiliyor. Bu cihazların piyasada ikinci elleri’ de satılmaktadır. Eğer ikinci el bir cihaz alacaksanız. Cihazın garantisinin olup olmadığını, devam ediyorsa ellerinde belge olup olmadığı sorula bilir. Garantisi bitmiş ise, daha önce tamir görüp görmediğini anlamak için, bu cihazların vidalarının olduğu kısımlarda hologramlı etiketler vardır. Bu etiketler üzerinde mevcut değilse bu cihaz açılmış demektir. Bu etiketi kaldırdığınızda tekrar yerine yapıştıramazsınız. Hologramın şekli değişir. İkincisi ise cihazları denemeden almayın. Biz ikinci el konsolların alım satımında özellikle alım kısmında, çok ağır grafikli oyunlarda 10 – 15 dk test ediyoruz. Bu grafikler makinaya birden yüklendiği için işlemcisini zorluyor. Eğer bir sorun varsa ya ekranda görüntü kayması ya da fan arızası veriyor.

Alım ve satım işlemleri yaptığınızdan bahsettiniz, biraz anlatır mısınız?

Bu cihazları aldıktan sonra sıkılıp satmaya karar verirseniz. Şu anda güncel birçok alışveriş siteleri mevcut, Çok kısa sürede ilanınızı satışa koyup, kısa sürede işleminizi gerçekleştire bilirsiniz. Bu tarz siteler alanlara’ da satanlara’ da çok kolaylık göstermektedir. Ve müşteri kitlesi bir hayli fazladır. Bunlardan bazıları sahibinden.com, letgo, Gittigidiyor.com, n11.com gibi daha birçok site mevcut.

Peki, Salih Bey bu tarz siteler güvenilir mi? Dolandırılmadan nasıl alışveriş yapabiliriz?

Bu siteler alanlar içinde, satanlar içinde, çok kolaylık gösterdiği gibi birçok art niyetli insanın ya da kolay para kazanma arzusunda olan dolandırıcıların geçim kapısı haline geldi. İnternet alışveriş sitelerinden bir ürün alırken öncelikle fiyatlarını araştırmanızı öneririm. Çok çok uygun bir fiyat gördüğünüz zaman bundan rahatsız olabilirsiniz çünkü insanlar almak istedikleri ürünün fiyatını biliyorlar. 600 tl lik 700 tl lik bir ürünü 100 tl  150 tl ucuza satabilirsiniz ama asla yarı fiyatına yada daha da altına satmazsınız. Çünkü insanların alırken ödedikleri bir bedel var. Satarken de buna yakın bir bedele satmak isterler. Dolandırıcılar bu kısımda devre giriyorlar. Ürünü çok cazip bir şekilde yarı fiyatına ya da daha altına bir fiyatla satışa sunuyorlar. Sizde iletişime geçmek istediğinizde ulaşamayacağınız bir şehirdeymiş gibi izlenim veriyorlar. Örneğin İzmir’den ilan açıp kendisinin beli bir işten dolayı Tekirdağ’da ya da öğrenci olduğundan dolayı uşakta olduğunu söylüyor ve sizi bu şekilde kandırmaya çalışıyor. Onların size gelmesi ya da sizin onlara gitmesinin zor olduğunu ama kargo ile yardımcı olacağını söylüyor ya da otobüse verebilirim gibi açıklamalarda bulunuyorlar. Siz bana itimat edin, paranın tamamını göndermenize gerek yok. Yarısını gönderin yarısını da elinize ulaştığında gönderirsiniz tarzında yaklaşımlarda bulunacaklardır. Ama sizde ona ne kadar tesadüf benimde orada bir tanıdığım var elden alabiliriz, dediğinizde sizinle iletişimi kestiğini göreceksiniz. Ya da telefonlarını verirler kendilerini sabit bir yerde polis memuru olarak tanıtan kişiler de var. Dolandırıcılarda baya kendilerini geliştir durumdalar. Kanunda bunun la ilgili boşluk var. Ayrıca rakamlar küçük olduğundan ve İnsanlar kandırıldıklarından dolayı utanıyorlar. Bu sebeplerden dolayı hukuki yollara başvurmuyorlar. Bu da dolandırıcıları daha fazla cesaretlendiriyor. Bununla ilgili olarak belli sitelerde gördüğüm ilanları müşteri hizmetleri ile iletişime geçerek ilan numarası ve telefon numarasını verip kaldırılmasını sağlıyorum. Birkaç kişinin ilanını bu şekilde yayından kaldırttım, Aboneliklerini iptal ettirdim. Fakat farklı bir abonelik farklı bir teflonla aboneliklerini açabiliyorlar. Bunların önüne geçmek bu dönem için zor. Siz, siz olun almak istediğiniz ürünü elden teslim alın, aynı şehirde olun urunun dış kontrollerini ve etiketlerini kontrol ettikten sonra fişe takın deneyin. Bu sağlam çalışıyor dediğinde kabul etmeyin mutlaka deneyin. Yolda gelirken bile ürününün başına bir şey gelmiş olabilir. Çünkü ürünü aldıktan sonra karşı tarafa ulaşmanız veya ürünle ilgili bir iddia da bulunmanız çok zor. İnsanlar bu dolandırıcılıktan o kadar çekinir olmuş ki parayı ATM ye birlikte gidip yatıralım diyenlere bile rastladım. Paranın sahte olup olmadığını anlamak için. İnternet üzerinden Alışveriş yaparken son derece dikkatli olmanızı öneririm.

İnternetten alışveriş için güvenli bir yöntem var mı?

Güvenli alışveriş için firmaların farklı yöntemleri mevcut. Bu tarz güvenli alışverişler direk alıcıyı korumaktadır. Sahibinden sitesinden örnek verelim. Get ( güvenli elektronik ticaret ) adı altında bir sistem mevcut. Siz kredi kartı seçeneği ile taksitli ya da peşin olarak alabiliyorsunuz. Sahibinden sitesi ilanı verenden % 9 komisyon kesmektedir. Bu sebepten ilanı koyan kişi bu komisyon farkını kendi ürününe ekler. Ücretli ya da ücretsiz kargo seçeneği de ilanı veren kişiye kamıştır. Böyle bir ilanla karşılaştığınızda satıcı ürünü belirtilen iş günü içinde alıcıya göndermek zorundadır.  Alıcı ödemeyi kredi kartı ile yapıyor. Para bloke ediliyor, site bu parayı satıcıya aktarmıyor. Alıcıya ürün ulaştıktan sonra gerçekten satıcının ilanda belirttiği özelliklerle aynımı ve üründe kırık çizik var mı diye bakıyor. Alıcı üründen memnun kaldıysa herhangi bir sorunu yoksa site üzerinden ürünü sağlam aldığına dair onay veriyor. Onay akabinde iki üç iş günü içinde satıcı hesabına para aktarılıyor. Satıcı açısından sorun ise yine art niyetli alıcılardan kaynaklanıyor. Satıcı ürünü tam ve kusursuz olarak gönderse de art niyetli alıcı ürün eksik geldi diye biliyor. Hatta ürünün sağlam parçasını alıp içine bozuk olanı koyarak “ürün bana defolu geldi” diye biliyor. Site üzerinden iadesini gerçekleştirdiğinde ise site sorgusuz sualsiz iade talebini kabul ediyor. Parayı da alıcının hesabına direk geri yolluyor. Bu platform alıcı için avantajlıdır. Satıcı için pek avantajlı olmadığından satıcılar tarafından pek tercih edilmiyor.

son olarak zor durumda kalmış herkesle tiwetter sayfamda buluşmak isterim : @irmak_salih

Salih ırmak ile e ticarette dolandırılmadan nasıl alışveriş yapılır? konusunda sizler için söyleştik. Konu çok uzun olduğu için haftaya devam etmek kaydı ile bu hafta söyleşimizi yarıda kesiyoruz Salih Bey verdiğiniz aydınlatıcı bilgilerden dolayı size teşekkür ederiz. Söyleşinin ikinci bölümünde görüşmek üzere şimdilik hoşçakalın. İşleriniz hayırlı bereketli olsun.

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Organik Başarı Öyküsü

Genç, atılımcı, dinamik, Basri İskeçeli ile yumurta hakkında söyleştik. -Merhaba bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Merhaba ben Basri

Gülen Odun

ESKİLERİN GAZETECİSİ, ŞİMDİLERDE İSE DOĞA DOSTU, ZEYTİN AĞACININ KADİM YAŞAMINA, YAPTIĞI ESERLERLE SONSUZLUK KATAN,  ELİŞİ, GÖZ NURU,

YAPAY ZEKÂ İLE KÂRINIZA KÂR KATIN

İşlerinin uzmanları, Yapay zekâ ve gelişmesine gönül vermiş, gencecik iki insan Zafer İSKEÇE ve Tuğba TOY ile veri madenciliği hakkında söyleştik… -Merhaba bize

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI