Euromos Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına başlandı

Ana Sayfa » Alt Manşet » Euromos Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına başlandı
Paylaş
Tarih : 25 Ağustos 2017 - 9:12

Muğla’nın Milas ilçesinde, antik dönemin en iyi korunmuş tapınaklarından Zeus Lepsynos’un da bulunduğu Euromos Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına başlandı. ( Mutlu Hazer – Anadolu Ajansı )

– Muğla’nın Milas ilçesindeki antik kentte, Türkiye’nin yanı sıra üç ülkeden akademisyen ve öğrenciler, kazı çalışması yapıyor

MUĞLA (AA) – Muğla’nın Milas ilçesinde, antik dönemin en iyi korunmuş tapınaklarından Zeus Lepsynos’un da bulunduğu Euromos Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına başlandı.

Selimiye Mahallesi’ndeki antik kentte, Türkiye’nin yanı sıra Fransa, Romanya ve Yunanistan’dan 30 akademisyen ve öğrenci, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Abuzer Kızıl başkanlığında araştırmalarını yürütüyor.

Agora, tapınak, surlar, tiyatro ve hamam bölümlerinde yapılan kazı çalışmalarıyla kentin kurulduktan sonraki dönemlerde de kullanılış biçimine ilişkin bulgular elde edilmesi amaçlanıyor.

Euromos Antik Kenti Kazı Başkanı Kızıl, gazetecilere yaptığı açıklamada, Euromos’un kendi döneminde Mylasa’dan sonra gelen en önemli kent olduğunu söyledi.

Kazı çalışmalarına yurt dışından da akademisyen ve öğrencilerin katıldığını hatırlatan Kızıl, “Kazıda bulduğumuz seramik eserler, seramik parçalar, taş ve metal eserler değerlendiriliyor, tasnif ediliyor, çizimleri yapılıyor. Artık bilimsel bir yayın ya da envanterlik ise müzeye teslim edilecek düzeye getirilmeye çalışılıyor. Bu yıl tapınak, agora, surlar ve hamam olmak üzere, değişik noktalarda çalışmalarımız söz konusu.” diye konuştu.

– “Çalışmalar arkeolojiye çok şey katacak”

Kızıl, kentte 2015 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığınca inşa edilen kazı evinin çalışmalara büyük katkı sağladığına değindi.

Bu yıl yapılan çalışmalarda Güney Stoa’da özellikle belgeleme ve stratigrafi işleminin sürdürüldüğünü ifade eden Kızıl, “İnşallah Euromos’taki bu çalışmalar, bilimsel yayın ve eser bakımından arkeolojiye çok şey katacak.” dedi.

Kızıl, kentte bulunan yeni bir yazıtta inceleme çalışmalarının sürdüğünü, incelemenin bitmesiyle kentin kimliğine ilişkin daha detaylı bilgilere ulaşacaklarını sözlerine ekledi.

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

GİRİŞİMCİ KADINLAR – “Şehirli kadın”ın organik tarımdaki başarısı
GİRİŞİMCİ KADINLAR – “Şehirli kadın”ın organik tarımdaki başarısı

ABD’de organik tarım eğitimi aldıktan sonra memleketi İzmir’de çiftlik kuran Pelin Omuroğlu Balcıoğlu, çevresindekilerin “şehirli

Uşak Valisi Demir:
Uşak Valisi Demir:

Uşak İl Özel İdaresi 2018 Yılı Bütçesi taslak çalışmalarıyla ilgili düzenlenen toplantı Vali Salim Demir başkanlığında yapıldı . (

Uşak’ta üretilen “şeffaf deri” yurt dışına gönderilecek
Uşak’ta üretilen “şeffaf deri” yurt dışına gönderilecek

Uşak’ta, bir deri firmasının Zafer Kalkınma Ajansı (ZEKA) desteğiyle ürettiği 0,4 milimetre kalınlığındaki şeffaf deri, yurt dışından

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz