İzmir’in nöbetçi söğüşçüsü

Ana Sayfa » Ekonomi » İzmir’in nöbetçi söğüşçüsü
Paylaş
Tarih : 05 Eylül 2017 - 13:03

İzmir’in geleneksel lezzeti söğüşü, sadece geceyarısı açık olan dükkanında müşterilerine sunan Tahir Sivritepe, 17 yaşında başladığı mesleğinde yarım asırdır hizmet veriyor. Kuzu kellesinin çeşitli parçalarının haşlanması sonrası soğutulup parçalanarak soğan, maydanoz ve baharat ilavesiyle hazırlanan söğüş, İzmir’de önemli sokak lezzetleri arasında gösteriliyor. Gündüz saatlerinde kentin çeşitli bölgelerinde çok sayıda söğüşçü bulunmasına rağmen geceyarısı canı söğüş çekenlerin gidebileceği tek bir adres var: Tahir Baba’nın Yeri. Tarihi Kemeraltı Çarşısı içindeki Havra Sokağı’nda küçük dükkanında söğüş satan Tahir Sivritepe, gece 03.00’te başladığı mesaisini sabah 08.00’de bitiriyor. ( Tezcan Ekizler – Anadolu Ajansı )

– Kelle etinin soğuk olarak tüketildiği İzmir’in geleneksel lezzeti söğüşü, sadece gece 03.00’ten sabaha kadar açık olan dükkanında satan Tahir Sivritepe, meslekte 50 yılını doldurdu – Söğüş ustası Sivritepe: – “Bunca yıldır hiç yorulmadım çünkü işimi seviyorum. Sağlığım el verdiği müddetçe ben bu işi yapmak istiyorum” İZMİR (AA) – TEZCAN EKİZLER – İzmir’in geleneksel lezzeti…

Haberin Tarihi: 5 Eylül 2017 – Okunma Sayısı:3 defa okundu.
– Kelle etinin soğuk olarak tüketildiği İzmir’in geleneksel lezzeti söğüşü, sadece gece 03.00’ten sabaha kadar açık olan dükkanında satan Tahir Sivritepe, meslekte 50 yılını doldurdu
– Söğüş ustası Sivritepe:
– “Bunca yıldır hiç yorulmadım çünkü işimi seviyorum. Sağlığım el verdiği müddetçe ben bu işi yapmak istiyorum”

İZMİR (AA) – TEZCAN EKİZLER – İzmir’in geleneksel lezzeti söğüşü, sadece geceyarısı açık olan dükkanında müşterilerine sunan Tahir Sivritepe, 17 yaşında başladığı mesleğinde yarım asırdır hizmet veriyor.

Kuzu kellesinin çeşitli parçalarının haşlanması sonrası soğutulup parçalanarak soğan, maydanoz ve baharat ilavesiyle hazırlanan söğüş, İzmir’de önemli sokak lezzetleri arasında gösteriliyor.

Gündüz saatlerinde kentin çeşitli bölgelerinde çok sayıda söğüşçü bulunmasına rağmen geceyarısı canı söğüş çekenlerin gidebileceği tek bir adres var: Tahir Baba’nın Yeri.

Tarihi Kemeraltı Çarşısı içindeki Havra Sokağı’nda küçük dükkanında söğüş satan Tahir Sivritepe, gece 03.00’te başladığı mesaisini sabah 08.00’de bitiriyor.

Gece çalışanların ve eğlence merkezlerinden çıkanların uğrak noktası olan Tahir Baba’nın Yeri, söğüş yemek için uykusuz kalanları da ağırlıyor.

Söğüşçülüğe 17 yaşındayken ağabeyinin yanında, üç tekerlekli seyyar tezgahta başladığını söyleyen Sivritepe, eskiden Kemeraltı’nda bazı dükkanların gece 3’te açıldığını, esnafa hizmet vermek için kendilerinin de gece çalıştığını anlattı.

Sonraki yıllarda esnaftan çok gece çalışanlar ve eğlence merkezlerinden çıkanlara söğüş satmaya başladığını belirten Sivritepe, ağabeyinin 1978 yılında yurt dışına yerleşmesiyle işine yalnız devam ettiğini, 2000 yılında ise dükkanını açtığını ifade etti.

Gündüz çalışmayı hiç düşünmediğini hem kendisi hem de müşterileri için gece hizmet vermenin bir alışkanlık haline geldiğini dile getiren Sivritepe, saatini kurarak uyanıp söğüşünden tatmak için dükkanına gelen çok sayıda müşterisinin bulunduğunu kaydetti.

Söğüş kültürünün Balkan göçmenleriyle İzmir’e geldiğini ancak artık bu kentin geleneğine yerleştiğini anlatan Sivritepe, söğüşleri eşi ve 4 çocuğunun yardımıyla hazırladığını aktardı.

Bu işe gönül verdiklerine dikkat çeken Sivritepe, “Ailemle birlikte çalışıyorum. Her zaman günlük malzeme alırız. Kuzunun kellesini ve beynini çıkarıyoruz. Kelleleri  2 saat kazanda ıslatıyoruz, ayıkladıktan sonra duruluyoruz ve kazana koyup 3,5 saat kısık ateşte dinlendire dinlendire pişiriyoruz. İşin zor tarafı burası aslında. Dükkandaki iş devede kulak. Eti dükkana getirdikten sonra ilk kendim tadarım.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Muğla’da deniz kaplumbağaları için “Ay Işığı” projesi

– Lise öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan projeyle, turistlerin deniz kaplumbağaları konusunda bilinçlendirilmesi hedefleniyor –

Selçuklu ve Osmanlı ahşap oyma sanatı kaplıca misafirlerine tanıtılıyor

AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyonkarahisar‘ın Sandıklı ilçesinde Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından Selçuklu

Turgutlu’da uyuyakalan kadın paniğe neden oldu

MANİSA (AA) – Manisa’nın Turgutlu ilçesinde evinde uyuyakalan kadın paniğe neden oldu. Şehitler Mahallesi Papatya Sokak’ta

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz