MUHAMMED (S.A.V) İN DEDESİ(4);

Ana Sayfa » YAZARLAR » MUHAMMED (S.A.V) İN DEDESİ(4);
Paylaş
Tarih : 25 Temmuz 2017 - 17:20

      Abdulmuttalib’in 11 erkek 6 kız çocuğu olmuştur.Peygamberimizin nuru dedesinden babası Abdullah’geçmiş, onunda bu nur sayesinde güzelliği dillere destandı , hemen hemen herkes kızı ile Abdullah’ı evlendirmek için can atıyorlardı. Hatta Abdullah,  Peygamberimizin annesi Amine validemizle evlenmek üzere dünürcülüğe giderken, konaklamak üzere kaldığı köylerde insanlar ısrarla kızlarını Abdullah’a vermek istemişlerdi. Abdullah evlenmeye gittiğini söylemesine karşın “istersen 2. Eş olarakta kızımızı al “diye ısrar etmişler, Abdullah Medinede evlenip geri döndüğünde aynı köylere uğramış, kızlarını ısrarla vermek isteyenler “ senin önceki güzelliğin ve nurun  kalmamış” diyerek arada ki farkı hemen hissetmişlerdir .Neden ? Çünkü onu çekici kılan o nur , Amine validemize geçmiştir.

Peygamberimiz anne karnında 6 aylık iken babası vefaat etmiş, alemlerin sevgilisi baba yüzü görememiş , baba sevgisi tadamamıştır.

Kameri takvime göre Rebiülevvel Ayının 12. Gecesi,  Miladi Takvime göre 20 Nisan 571 gecesi , Medine’de yaşayan Yahudiler ağıtlar yakarak dövünmeye başlamışlar,Onların bu halini gören Araplar “bu halininiz nedir? diye sorunca

“Allah artık İsrailoğullarından peygamberliği aldı , Tevratta, İncilde müjdelenen son peygamber  bu gece doğdu ama Araplardan çıktı onun için ağlıyoruz” diye cevap vermişlerdir.

Enteresan olan , Yahudi bilginler ilimleri ile son peygamberin doğduğu geceyi bile bilmişler ancak o nefisleri ırkçı damarları son peygamber Arap kavminden çıktığı için kabullenememişlerdir. Aynı şekilde İsevi(Hristiyan) alimlerde peygamberimizin geleceğini ilmen tespit etmişler Papaz Bahira örneğinde olduğu gibi daha birçok isevi alimde olduğu gibi ama onlar peygamberimize iman etmişlerdir.

Salmanı Farisi hazretleri peygamberimizin geldiğini , işaretlerini gerçek İsevilerden öğrenmiş babasının büyük servetlerini elinin tersi ile itip kendini köle olarak Medineli bi yahudiye sattırmış Medineye geldiğinde İsevilerin öğrettiği işaretleri peygamberimize uygulamış işaretlerin gerçekliği ortaya çıkınca iman etmiştir.Allahım ne büyük iman ne büyük teslimiyet. Peygamberimizin “Salman Ehlibeytimdendir”demesinin sebebi şimdi daha iyi anlaşılmıştır umarım.

Neyse konuyu dağıtmayalım Mekke ve medinede bu olaylar olurken aynı gece dünyanın birçok yerinde harkulade olaylar olmaya başlamıştı, adeta büyük bi değişimin olacağının işareti veriliyordu.

(Devam edecek)

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Tire’de kar yağışı

İZMİR (AA) – Tire ilçesinde kar yağışı hayatı olumsuz etkiliyor. İlçeye bağlı kırsal mahallelerde dün başlayan sağanak yerini kara

Yurtta kış

– Yoğun kar yağışı nedeniyle Afyonkarahisar-Kütahya kara yolunda, büyük araçların geçişine izin verilmiyor AFYONKARAHİSAR (AA) – Yoğun

“Her ayın 15’inde 250 Hatim Programı”

– 15 Temmuz Derneği Başkanı Tarık Şebik: – “Bu ayın sonunda Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisinde demokrasi ve insan hakları

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz