Organik Başarı Öyküsü

Ana Sayfa » Alt Manşet » Organik Başarı Öyküsü
Paylaş
Tarih : 22 Nisan 2019 - 10:05

Genç, atılımcı, dinamik, Basri İskeçeli ile yumurta hakkında söyleştik.

-Merhaba bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhaba ben Basri İskeçeli. Haziran 1986 İzmir doğumluyum. Okul hayatım boyunca devamlı olarak spor ile ilgilendim. Yaklaşık 13 sene amatör olarak futbol oynandıktan sonra geçirdiğim bir sakatlık sonucu futbol hayatıma son verip üniversiteye gitmeye karar verdim. Babamın tekstil sektöründe çalışmasından dolayı tüm çocukluğum ve gençliğim ticaret içinde esnaflığını öğrenerek geçti. Bu nedenle Futbolcu olma hevesimden sonra en çok istediğim şey ticaret ile uğraşmaktı. Üniversite tercihimi de bu nedenle 9 Eylül üniversitesi Pazarlama bölümünden yana kullandım. Yıllarca babamın yanında kazandığım alaylı iş tecrübesini üniversite hayatım ile mektepli bilgi ve birikimiyle de birleştirerek okuldan mezun oldu. Sektöre sıcak satış ile başladım. Kısa bir süre içinde, büyük bir firmada Ege Bölge sorumlusu olarak iş hayatıma devam ettim. Bu firmada kısa bir süre yöneticilik yaptıktan sonra, artık kendi adıma bireyler yapmam gerektiği düşündüm. Böylece yıllardır hayalini kurduğum kendi işimi kurma hayalimin peşinden gittim. 2017 Ocak Ay’ın da 100 tavuk ile bu sektöre ilk adımımı attım.

-Sizde yumurtacılık ile uğraşma fikri nasıl gelişti?

Babamın bir tekstil firmasında çalışması ile beraber tüm çocukluğum Kemeraltı çarşısı sokaklarında geçti. Bu nedenle her zaman ticaretin içinde ve ticareti çok severek büyüdüm. Kendi adıma bir gün bir şirket kurup kendi işimi yapma düşüncem daha ilkokul sıralarında dahi aklımda olan bir fikirdi. Bu amacıma yumurta sektörü ile başlama fikrim ise ailemin emekli olmasından sonra Seferihisar ın Orhanlı köyüne yerleşmesi ve tüm çevremizin yumurta ve benzeri ürünleri sürekli olarak talep etmeleri sonucu gelişti. Bu anlamda bir pazar oluşturabileceğimi ve bu ürün gamını geliştirebileceğimi düşünerek başladım.

-yumurtacılığın dünü, bu günü ve geleceği hakkında neler söylemek istersiniz?

Yumurta sektörü birçok sektör gibi her geçen gün gelişmekte ve yenilikler ile ilerlemektedir. Geçmişte yapılan birçok eksiklik ya da doğru bilinen yanlışlar giderilmiş ve daha keskin köşeleri olan ve tüketici güvenini, sağlığını daha çok dikkate alan bir hal almıştır. Güncelde kümes denetimleri artmış, üretime belirli standartlar getirilmiştir ve son tüketici bu konu üzerinde daha da bilgili ve bilinçli olmaya başlamıştır. Gelecekte ise bilinçli tüketiciler ve bilgili üreticiler arttıkça bu sektör daha da genişleyecek ve sağlıklı bir şekilde büyüyecektir.

-sizin gibi genç yatırımcılara neler tavsiye edersiniz?

Her şey bir hayal ile başlıyor daha sonra atılacak adımlar sıralandıktan sonra kişiye sadece harekete geçmek kalıyor. Bu ve benzer her iş çok sabır ve gayret ister. Tüm yatırımcılar, ilk önce ne istediklerine karar verdikten sonra o konu üzerinde ne gibi adımlar atmaları gerektiği hakkında iyi düşünsünler. ve adım atmaya başlasınlar. Parçalar her adımda birleşecek ve puzzle her geçen gün daha da netleşecektir. Çevrelerinde ki insanlardan herhangi bir beklenti içine girmeden kendi yetilerine güvensinler. Ve çok araştırsınlar. Şunu iyi anlamalıyız ki çırağı olmadığımız bir işin patronu daolamayız. O nedenle hangi sektör olursa olsun bir iş yapma amacımız varsa her kademesini bilmek, tanımak ve içinde olmak zorundayız.

-Yumurtacılık sektörün ile ne gibi zorluklar yaşıyorsunuz?

Canlı hayvan bakımı her zaman riskli ve her an ilgi bekleyen bir iştir. Bu nedenle bakımı, kümes temizliği beslenme yeterliliği gibi konulara titizlikle yaklaşılması gerekir. Sektördeki en büyük problem denetimsizliktir. Bu sorun sektörde yumurtanın üretiminden pazardaki yerine ve oradan da son tüketiciye ulaşıncaya kadar devam etmektedir

Artan yem fiyatları ve çoğalan gayri resmi seyrek üretimlerle beraber kolay bir süreçten geçilmese de yumurta mutfağımızın her zaman tatlı ya da tuzlu fark etmeksizin yer alan temel gıda ürünü olduğundan her zaman büyüyen bir pazar halinde olmaya devam edecektir.

Yumurtacılık Pazarın’ da ne gibi zorlukları var?

Ben gezen tavuk yumurtası üretimi yaptığımdan o detay üzerinde bir kaç örnek vermek isterim. Özellikle heves ile belli bir sayıda tavuk alıp bu işe başlayan birçok kişinin ilçe tarımdan izni olmaksızın, derme çatma kümeslerde ve pekte sağlıklı olmayan şartlarda tavuk baktığını her yaz görmekteyiz. Bu gibi üretimler organik köy yumurtası adı altında birçok köy yolu kenarında satışa sunulmakta ve halkımız tarafından da tüketilmektedir.

Bu ve benzer temel gıda ürünlerinin denetimleri yapılan, kümes numarası olan yerlerden alınıp tüketilmesini tavsiye ediyoruz. İkinci bir konu da artan yem ve mazot fiyatları ile beraber tavuk bakımı ve yumurta üretimi ve ürünlerin dağıtımı güç bir hale gelmektedir. Ve maalesef ki birçok üretici yumurta tavukçuluğunu bırakmış ya da bırakma noktasına gelmiştir. Üretim materyallerine yapılan zamların haricinde her üretici kümesini kapatması sonucu azalan yumurta üretimi ile beraber yumurta fiyatları her geçen gün artmak zorunda kalacaktır. Bu yüzden hayvancılık ile uğraşan her kişinin ortak sıkıntısı olan yem konusuna önem verilmesi gerekmektedir.

Pazarın en büyük problemi köylerde ya da mecralarda denetimsiz ve çokta sağlıklı olmayan koşullarda beslenen tavuklardan elde edilen yumurtaların doğal/organik yumurta adı altında satılması ve pazarlarda satılmasıdır.

Bunun dışında yem e yakıt a gelen aralıksız zamlar sonrasında maliyetlerin epey artması neticesinde ürünlerin son tüketiciye ulaşmasının zorlaşmasıdır.

Gezen tavuk yumurtası nedir? Nasıl olması gerekir?

Tavukların kapalı ortam dışında dolaşıp doğal olarak kendi yemini kendisinin bulabildiği ve güneş ışığını alarak doğal ortamına uygun olarak yaşayan tavukların yapmış olduğu yumurtalardır. Gezen tavuk yumurtası çok besleyici ve faydalı bir besin kaynağıdır. Çünkü gezen tavuklar özgürdür, stresten uzaklardır ve istedikleri gibi gezebildikleri için doğal beslenirler.

-Yumurta alırken nelere dikkat edilmedi?

Denetim ve tavuğa bakılma şartlarını göz önünde bulundurarak, Yumurta alırken yumurtanın üretim tarihine, yumurtanın damgalı olup olmadığına bakılmalıyız. Ve markalı ürünleri tercih etmeliyiz.

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

İstanbul’un Toplu Ulaşım Sorunu Masaya Yatırıldı

İstanbul’un Toplu Ulaşım Sorunu Masaya Yatırıldı İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkalığı Genel Sekreter Yardımcılarımız Adil

İSTOD’A SÜPRİZ ZİYARET

İSTOD’A SÜPRİZ ZİYARET Erzincan Otlukbeli Belediye Başkanı SayınYusuf Tektas ve arkadaşları İİstanbul Otobüsçüler derneğini ziyaret

Erzincanlı Balıkçılardan Yıldırım’a Destek

Erzincanlı Balıkçılardan Yıldırım’a Destek Ak Parti Çayırlı İlçe Başkanımız, Murat Demirdöğen, Ak Parti Milletvekilimiz

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI