YAPAY ZEKÂ İLE KÂRINIZA KÂR KATIN

Ana Sayfa » Alt Manşet » YAPAY ZEKÂ İLE KÂRINIZA KÂR KATIN
Paylaş
Tarih : 19 Nisan 2019 - 18:17

İşlerinin uzmanları, Yapay zekâ ve gelişmesine gönül vermiş, gencecik iki insan Zafer İSKEÇE ve Tuğba TOY ile veri madenciliği hakkında söyleştik…

-Merhaba bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

Merhabalar ben Zafer İSKEÇE 1988 İzmir doğumluyum. Ortağım Tuğba TOY ise 1995 İzmir doğumludur. İzmir’de başlamış olduğumuz eğitim hayatımıza Ege üniversitesi istatistik bölümünde tamamladık. Ve üniversite sonrasında bu iş alanında uzman birkaç büyük firmada staj ve ardından yazılım uzmanı olarak çalışma hayatımıza başladık.

-Bilişim sektöründe bulunduğunuz seviyeye gelene kadar, hangi aşamalardan geçtiniz?

Lise yıllarında bilişim sektörüne oluşan merakım sebebiyle, bu yönde çalışmalarımı araştırmalarımı geliştirdim. Kariyerime web sitesi tasarımı yaparak başladım. Daha sonra web programlama alanında kendimi geliştirerek ASP ve PHP gibi Script dillerini öğrendim. Bu alanda eğitim almam gerektiğini düşünüp, Mersin Üniversitesi'nde Bilgisayar Programcılığı bölümünde eğitim alıp mezun oldum. Bu arada birçok firma ve proje de yazılım uzmanı olarak görev aldım. Yine de bunların yeterli olmayacağını düşündüm. Dikey geçiş sınavına hazırlanarak ege üniversitesi istatistik bölümünü kazandım. Ege üniversitesindeki eğitimimin içinde büyük veri, veri analizci ligi ve veri madenciliğini öğrendim. Çalışma hayatımı veri madenciliği üzerine yapmam gerektiği yönünde karar verdim. Ortağım ile Ege üniversitesinde eğitim aldığım sırada tanıştık. Aynı fikirlerde olduğumuzu fark ettiğimizde, ortak olarak iş hayatına girmiş olduk. Türkiye’de yeni bir kavram olan veri madenciliği, veri analistliği ve büyük veri kavramlarıyla sektörde olan firmalara danışmanlık yapmak amacı ile de ISKC yazılım ve danışmanlık şirketini kurduk.

-Sizde yapay zekâ ile uğraşma Düşüncesi nasıl gelişti?

Ülkemizdeki firmalar nasıl daha bilinir olabilirler? Kar paylarının nasıl daha yüksek seviyelere ulaştırabilirler? Hangi ürünü ne zaman ve nasıl satarlarsa daha verimli sonuçlar alabilirler? Ve kârlı bir satış için hangi alanlara yoğunlaşa bilirler? Hangi kitlelere yönelebilirler? Gibi düşünceler sonucunda bizde yapay zekâ ve buna dayalı veri analizi konularında uğraşmamız gerektiğini düşündük.

-Yapay zekâ ve veri madenciliğini bize biraz açabilir misiniz?

Günümüzde veri madenciliği ve yapay zekâ uygulamalarının kullanılmadığı alan kalmamıştır. Basit bir tanım yapmak gerekirse büyük miktardaki veriler arasından değerli olan bir bilgiyi elde etmektir. Veri madenciliğinin ilk adımında öncelikle ulaşılmak istenen bilgiye karar verilir. Bu konuda net ve planlı olmak sonuca ulaşmada faydalı olacaktır. Hedefin belirlenmesinin ardından bilgi bir sınıflandırmaya yerleştirilir ve bilginin işleneceği en uygun veri tabanları bulunur. Araştırmanın yapıldığı veri tabanı içerisinde bizleri hedef bilgimizden uzaklaştıracak olan verilerin temizlenmesi gerekir. Ardından hedefe en uygun olarak seçilmiş tabanda toplanan en doğru veriler değişik biçimlerde farklı metotlarla işlenir. Ortaya çıkan sağlıklı, işlenmiş ve alakalı veriler amacımıza uygun kullanılmak üzere hazırdır. Çok basit bir örnek vermek gerekirse, büyük bir süpermarketin en basit fatura kayıtları incelendiğinde, tıraş bıçağı alan müşterilerin yüzde 56 sının kalem pil de aldığı ortaya çıkmıştır. Buna dayanarak firma, tıraş bıçağı ve kalem pil reyonlarını bir araya getirmek suretiyle kalem pil satışlarını yüzde 14 arttırmıştır. Bu ve buna benzer örnekler her zaman karşımıza çıkacaktır. Ürünler ve satışları arasındaki bu ilişkilerin belirlenmesiyle, satış stratejileri değiştirilip kazancın artırılması mümkündür.

-veri madenciliğinin dünü, bugünü ve geleceği hakkında neler söylemek istersiniz?

Yeni bir kavram ve dünya bu alanla hızla ilerlemekte günümüzde hemen hemen her alanda hızla ilerleyen veri akışı bulunmaktadır. Doğru analizle işlenen verilerle alınan kararlar ile doğru çalışma ekipleriyle doğru müşteri, doğru satış, doğru hizmet ile firmaların ilerlemesini sağlar. Firmaların doğru adımlar atabilmesi için eğitimlerini bu alanlarda geliştiren yetkin kurumlara ihtiyaçları vardır. Biz de kendimizi bu alanda geliştirerek ülkemizin teknoloji konusunda ilerlemesine katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

-Veri madenciliği hangi alanlarda kullanılıyor?

Doğru analiz ve yapay zekâ uygulamalarıyla;

 • Pazarlama
 • Bankacılık
 • Sigortacılık
 • Telekomünikasyon
 • Sağlık
 • Elektronik Ticaret
 • Sosyal Medya
 • Taşımacılık ve Ulaşım
 • Turizm ve Otelcilik
 • Belediyeler
 • Eğitim
 • Bilim ve Mühendislik
 • Tıbbi Araştırmalarında
 • Sosyal medya
 • Üretim ve Savunma sanayisi vb. birçok alanda olan veri madenciliğinin büyük bir önemi vardır.

Bankacılık ve finans sektörü alanında önemini örnekle anlatmak gerekirse, dolandırıcılık işlemleri kendisini hemen hemen her alanda göstermektedir. İnternet Bankacılığı bu saldırılara en fazla maruz kalan sektörlerin basında gelmektedir. İnternet Bankacılığında yapılan dolandırıcılık işlemlerinin, veri madenciliği teknik ve metotları kullanılarak belli ölçülerde önlenmesi sağlanır.

-sizin gibi genç veri analistleri neler tavsiye edersiniz?

Bizim gibi teknolojiye ilgi duyan arkadaşlara kendilerini çok geliştirmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Hızlı gelişim ve değişim sürecinde olduğu için bu değişime yetişmek için her zaman kendimizi geliştirmek zorunda olmamız yorucu ve zorlayıcı oluyor.

Zafer Bey ve Tuğba Hanım verdiğiniz bu önemli bililerden dolayı size teşekkür ederiz. Yolunuzda bahtınızda açık olsun.

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Organik Başarı Öyküsü

Genç, atılımcı, dinamik, Basri İskeçeli ile yumurta hakkında söyleştik. -Merhaba bize biraz kendinizden bahseder misiniz? Merhaba ben Basri

Gülen Odun

ESKİLERİN GAZETECİSİ, ŞİMDİLERDE İSE DOĞA DOSTU, ZEYTİN AĞACININ KADİM YAŞAMINA, YAPTIĞI ESERLERLE SONSUZLUK KATAN,  ELİŞİ, GÖZ NURU,

KADİM ÖĞRETİ, MUCİZEVİ KOZMİK ŞİFA YÖNTEMİ

VE, TANRI İNSANI YARATTI. RUHUN’ DAN RUH , NURUN’ DAN IŞIK VERDİ, YARTTIĞI İNSAN HASTALANDI, VE CÖMERT OLAN TANRI, İNSANA KENDİNDEN ŞİFA

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

EN SON HABERLER

KÖŞE YAZARLARI