“Paranın doğduğu kent” UNESCO’dan iyi haber bekliyor.

Ana Sayfa » Gündem » “Paranın doğduğu kent” UNESCO’dan iyi haber bekliyor.
Paylaş
Tarih : 10 Eylül 2018 - 11:49
– Demir Çağında Batı Anadolu’yu hakimiyetine alan Lidya Krallığı’na başkentlik yapan Sardes Antik Kenti, dünyada madeni paranın ilk basıldığı yer olarak ilgi çekiyor
– En parlak dönemini “Karun kadar zengin” sözüne de konu olan Lidya Kralı Karun döneminde yaşayan kent, Artemis Tapınağı, Lidya Tümülüsleri, Antik Çağ’ın en büyük havrası, Yuhanna İncili’nde söz edilen kilisesi, Roma döneminden hamam ve gimnazyum gibi yapılarıyla ziyaretçilerine tarihin farklı dönemleri arasında yolculuk yaşatıyor
– SATURDER Onursal Başkanı Mustafa Uçar:
– “İnsanlığa bu kadar değerli veriler sunan bir yerin UNESCO’un geçici listesinde olması garipsenecek bir durum. Kalıcı listeye alınmasını bekliyoruz”

MANİSA (AA) – HALİL ŞAHİN – Tarihte ilk madeni parayı basan Lidya Krallığı’nın başkenti Sardes Antik Kenti, UNESCO’da kalıcı olmayı hedefliyor.

Manisa’nın Salihli ilçesinde bulunan ve şehircilik tarihi M.Ö 1200’lü yıllara dayanan Sardes Antik Kenti, farklı medeniyetlerden ayakta kalmış yapıların da bulunduğu çok sayıda eseri bünyesinde barındırıyor.

Batı Anadolu’da egemen olan Lidya’ya başkentlik yaparak altın madenciliği sayesinde elde ettiği zenginlikle döneminin en önemli merkezlerinden biri haline gelen antik kent, en parlak dönemini de Lidya uygarlığıyla yaşadı.

Dönemin önemli bilim adamları ve sanatçılarını kendisine çeken Sardes, “Karun kadar zengin” sözüyle de tanınan Lidya Kralı Karun dönemindeki zenginliğiyle dilden dile dolaştı.

Bugün antik kente gelenler, Lidya Tümülüs mezarlıklarını, çok tanrılı dinler zamanından kalan ve iyi korunmuş, dünyanın en görkemli tapınaklarından olan Artemis Tapınağı’nı, Antik Çağ’ın en büyük havrasını, Yuhanna İncili’nde bahsedilen kiliseyi, Roma döneminden anıtsal bir hamam ve gimnazyumu (Eski Yunan ve Romada, beden eğitimi ve spor etkinliklerinin yer aldığı, çevresinde revaklı avlular bulunan büyük bina) ile kente altın taşıdığı rivayet edilen Paktolos Nehri’ni (Sart Çayı) ziyaret edebiliyor.

– “Geçici listeden kalıcı listeye alınmalı”

Sardes üzerine yaptığı araştırmaları kitaplaştıran Salihli Turizm Derneği (SATURDER) Onursal Başkanı Mustafa Uçar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, antik kentin kültürel ve dinsel açıdan ziyaret edilmesi gereken bir yer olduğunu söyledi.

Madeni parayı basan Lidya’nın insanlıkta büyük bir etki bıraktığını anlatan Uçar, parayla birlikte ticaret anlayışının değiştiğini anlattı.

Uçar, Sardes’e gelen ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığını aktararak, “Sardes Antik Kenti’nin yaşam alanı 75 kilometrekarelik büyük bir alan. Şu anda bu alanın yüzde 1’i ortaya çıkmış vaziyette. Kazılarla yeni eserlere, bilgilere ulaşılıyor.” dedi.

Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüslerinin 2013 yılında Dünya Miras Geçici Listesi’ne alındığını, 5 yıldır bu listede beklediğini  Uçar, “İnsanlığa para gibi finans dünyasını ortaya çıkartacak, ticareti geliştirecek, takası ortadan kaldıracak bu kadar değerli veriler sunan bir yerin UNESCO’da geçici listede olması garipsenecek bir durum. Geçici listeden kalıcı listeye alınmasını bekliyoruz.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtlarında Sardes ile ilgili şu bilgiler yer alıyor:

“Batı Anadolu’yu hakimiyeti altına almış bir imparatorluğun başkenti, sikkenin doğum yeri ve adı hayal bile edilemeyecek zenginlikle özdeşleşen Krezüs’ün (Karun) vatanı olan Sardes, antik dünyanın önde gelen şehirleri arasında yer almaktaydı. Şehir, kent planlaması konusunda emsalsiz olup, Mezopotamya dışındaki en büyük savunma duvarı ile çevrelenmiştir. Günümüze kadar korunagelmiş olan dünyanın belki de en görkemli İon düzeni tapınaklarından birine ev sahipliği yapan antik kent, korunmuş Roma yapıları içerisinde anıtsal bir hamam-gimnazyum kompleksi ve antik dünyanın en büyük havrasına sahiptir. Marmara Gölü’nün güney kenarında yer alan ve Lidya Tümülüs mezarlık alanı olan Bin Tepeler, dünyanın en büyük tümülüs alanıdır.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında batan tekne

Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında batan teknede Suriyeli bir kişi hayatını kaybetti, 10 düzensiz göçmen kurtarıldı.   Muğla’nın

Düşen eğitim uçağının enkazı bulundu

– Aydın’dan havalandıktan sonra düşen ve arama çalışmaları Denizli’de yürütülen eğitim uçağının enkazı Aydın’ın

TURKPA 8. Genel Kurulu

TBMM Başkanı Binali Yıldırım (ortada), İzmir’de Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TURKPA) 8. Genel Kurulu toplantısının

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz