Tedavisi tamamlanan kızıl şahin ve kerkenes doğaya salındı

Ana Sayfa » Sağlık » Tedavisi tamamlanan kızıl şahin ve kerkenes doğaya salındı
Paylaş
Tarih : 18 Temmuz 2017 - 15:31
AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyonkarahisar’da, Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğü tarafından koruma altına alınarak tedavileri yapılan kızıl şahin ve kerkenes kuşu doğaya bırakıldı.

Afyonkarahisar’da biri Organize Sanayi Bölgesinde köpekler tarafından saldırıya uğradığı için, bir diğeri ise Afyonkarahisar- Uşak Kara yolunda otomobil çarpması sonucu yaralı olarak bulunan iki kızıl şahinin ve yavru halde bulunan kerkenesin tedavileri AKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezinde yapıldı.

Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Araştırma, Eğitim ve Uygulama Merkezinde bakımları devam etti.

Kızıl şahinler ve kerkenes kuşunun ayaklarına doğaya bırakılmadan önce fiziksel ölçüleri alınarak Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından numara verilmiş halkalar Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü veteriner hekimi nezaretinde takıldı.

Son bakımları ve halkalama işlemi yapılan kuşlar kent merkezinde kırsal ve ormanlık alana salındı.

AKÜ Yaban Hayatı Kurtarma ve Rehabilitasyon Araştırma, Eğitim ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Emine Hesna Kandır, AA muhabirine yaptığı açıklamada,  merkezin faaliyetleri arasında doğada yaralı, hasta ve öksüz kalmış yavruların bakımı, beslenmesi ve doğaya tekrar salınmasının da yer aldığını kaydetti.

Kandır, şunları kaydetti:

“Doğaya saldığımız kızıl şahin ve kerkenes kuşunun yaklaşık 2 aylık tedavi ve bakım süreçleri oldu. Umarım uzun süre doğada yaşamlarını sürdürürler. Doğaya salmadan önce, ayaklarına numaralandırılmış halkalar takıldı.

Bu uygulama Orman ve Su işleri Bakanlığı Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen bir uygulama. Bu uygulama sonrasında kuşların tekrar bulunması veya ele geçirilmesinde hangi işlemlerin yapıldığı ve hangi bölgeden salındığı belirlenebiliyor. Vatandaşlardan ricamız, ayağında halka olan yaralı veya ölmüş bir kuş bulduklarında doğa koruma ve milli parklar şube müdürlüğü ekiplerine haber vermeleridir.”

Etiketler :

SPONSOR REKLAMLAR

Reklam

BENZER HABERLER

Muğla’da deniz kaplumbağaları için “Ay Işığı” projesi

– Lise öğrencileri ve öğretmenleri tarafından hazırlanan projeyle, turistlerin deniz kaplumbağaları konusunda bilinçlendirilmesi hedefleniyor –

Selçuklu ve Osmanlı ahşap oyma sanatı kaplıca misafirlerine tanıtılıyor

AFYONKARAHİSAR (AA) – Afyonkarahisar‘ın Sandıklı ilçesinde Kültür Varlıklarını Koruma ve Yaşatma Derneği tarafından Selçuklu

Turgutlu’da uyuyakalan kadın paniğe neden oldu

MANİSA (AA) – Manisa’nın Turgutlu ilçesinde evinde uyuyakalan kadın paniğe neden oldu. Şehitler Mahallesi Papatya Sokak’ta

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz